Choroby holubov a ako ich liečiť
Sliznicová forma - charakteristická tvorbou bielo žltých pablán v dutine zobáka a dýchacích cestách, ktorá je veľmi nákazlivá. Jej inkubačná doba je 4-14 dní. Mladé uhynú do týždňa, staré do 14 dní. Mláďatá v hniezde sa nedajú zachrániť ani preventívnym očkovaním. K preventívnemu očkovaniu je výhodné, keď je suché a mrazivé počasie. Samotné očkovanie sa prevádza vtieraním látky do perových folikul stehna, po predchádzajúcom vytrhnutí asi 15 pierok. Najvhodnejšie je očkovať pomocou mäkkej zubnej kefky, ktorú si upravíme tak, že necháme na nej iba koncové zväzky štetín. Pred každým vtieraním kefku namáčame do vakcíny umiestnenej v plytkej nádobe, aby sa nám pri manipulácii neprevrátila. Správne prevedená vakcinácia sa prejaví na 7-10 deň sčervenaním a značným opuchom. Holuby , ktoré boli už predtým očkované proti diftérii, obyčajne na vakcináciu nereagujú ani na diftériu už neochorejú . Preto sa objavujú názory, že stačí preočkovať iba mladé holuby. Podľa mňa vie difteriálny vírus spôsobiť veľké straty najmä na mladej populácii a preto je nevyhnutné aspoň raz ročne preočkovať celý chov.

Po úplnom preperení holubov môžme pokračovať v ďalších preventívnych opatreniach. Preliečenie proti kokcidióze prevedieme tak , že počas mrazivého počasia v priebehu 9 dní ( 3dní liek , 3 dní prestávka , 3 dní liek ) podávame holubom cez pitnú vodu liek proti kokcidióze. Inakšie kokcidióza je ochorenie , ktoré poukazuje na nižšiu úroveň hygieny v chove. Častejšie sa vyskytuje vo vlhkejšom a tmavšom holubníku. Pravidelným čistením holubníka , zariadení a napájačiek prerušíme vývojový cyklus oocíst - 8 dní vo vonkajšom prostredí.
Príznaky: Posedávanie po kútoch , strata telesnej hmotnosti, úporné hnačky, riedky zelenohnedý, neskôr krvavý silne zapáchajúci trus, pokles letových výkonov až neschopnosť lietať.
Liečba: Sulfónamidy v nápoji alebo podávanie priamo do zobáka. Je bezpodmienečne nutné presne dodržiavať pokyny na príbalových letákoch. Počas liečby sa odporúča podávať vitamíny skupiny A, K. Po ukončení liečby podať holubom probiotikum.

Salmonelóza (paratyfus)- Príznaky: prejavuje sa v skleslosti holubov, úpornými hnačkami , chudnutím , zápalom kĺbov , neplodnosťou , poruchami pri liahnutí, niekedy sú aj nervové príznaky. Táto choroba často pôsobí skryto. Holub navonok pôsobí zdravo ale v skutočnosti je často bacilonosičom.
Liečba: V prvom rade si musíme byť istý pôvodcom nákazy. Ideálne je bakteriálne vyšetrenie trusu alebo uhynutých zvierat prostredníctvom ŠVÚ. Preliečenie chovu prevedieme tak, že okolo 24.12. ( po úplnom preperení ) podávame počas troch dní antibiotika po ktorých podáme holubom probiotikum. Po 10 dňoch od podania probiotík podáme jednorazovo liek proti salmonelóze. To je všetko v danom roku pre boj so salmonelózou.
Trichomaniáza (trichomonóza) - preventívna liečba sa praktizuje iba u pretekárov. Chov ako celok sa prelieči proti tejto chorobe 2x ročne. Trichomaniáza je považovaná za pôvodcu infekcie dýchacích ciest. Ochorenie je konštantne sa opakujúce každých 14 dní.
Príznaky: Klinické príznaky u mláďat sa prejavujú infekciou pupka tkz. tvrdý pupok . Všeobecné príznaky : črevná forma - hnačka , chudnutie , organická forma - zhluky(škvrny pečene) , slizničná forma - pablany v zobákovej dutine a v pažeráku , poprípade v hrvoli, zmiešaná forma - kumulácia uvádzaných príznakov.
Liečba: V tomto období prevedieme v chove liečbu proti trichomaniáze po dobu 9 dní .Prípravky sa odporúča obmieňať. V priebehu roka sa snažíme o pravidelnú dezinfekciu pitnej vody dezinfekčnými prípravkami (cholesol ).
Ornitóza (chlamidióza) - ide o veľmi nebezpečnú infekčnú chorobu prenosnú aj na človeka. Je potrebné si zapamätať klinické príznaky chorého holuba. Celková skleslosť, zvýšený príjem vody, zápal očných spojiviek ( vedie až k zlepeniu oka ) , holuby sa tlačia do rohov holubníka , privierajú viečka pred svetlom, ťažké dýchanie s pootvoreným zobákom. Inkubačná doba 5-15 dní. Preventívne je potrebné udržiavať základnú hygienu, suchý a vzdušný holubník, holubom podávať plnohodnotnú potravu, pravidelne dezinfikovať holubník a chovné zariadenia. V období odpočinku preliečiť podaním antibiotík (Ornicure). Prípravky nepodávať v čase párenia a rozmnožovania . Je vhodné nezúčastňovať sa pretekov počas 5 dňovej liečby . Nepodávať v kombinácii s inými liekmi. V prípade infekcie likvidovať celý chov.

Medzi najzávažnejšie ochorenie holubov v súčasnosti patrí paramyxoviróza - pseudomor holubov. Nakoľko proti tomuto ochoreniu neexistuje špecifická liečba, tým väčšiu pozornosť treba venovať prevencii.
Príznaky: vodnatá hnačka - sivozelený trus, smäd, triaška, svalová slabosť, nervové príznaky, obrna nôh a krídiel.
Prevencia: Očkovanie je potrebné previesť najneskôr 6-7 týždňov pred prvým nácvikom.
Liečba: Spočíva v tlmení sekundárnych infekcií podávaním antibiotík, tlmeniu hnačky podávaním ryžových odvarov, tmavých čajov, vývarov z dubovej kôry, repíkovým odvarom a pod. s cieľom zabránenia celkovej dehydratácie organizmu. Je potrebné zabezpečiť diétnu plnohodnotnú ľahko stráviteľnú výživu. Pri jedincoch, ktoré odmietajú prijímať potravu, je potrebné násilné kŕmenie ľahko stráviteľnou potravou priamo do hrvoľa. Pri nervových prejavoch je možné previesť odber krvi asi 5 ml , čím dôjde k čiastočnému zníženiu tlaku a oslabeniu prenosu vzruchov v neurónoch do konečných orgánov , a tým zabránime možnosti trvalých následkov. Taktiež je dobré pri holuboch neprijímajúcich potravu podávať náhradnú výživu vo forme glukózy, dextranu, elektrolytických minerálnych roztokov a pod. Vtedy je veľký predpoklad úplného vyliečenia, čo je dôležité hlavne pri obzvlášť cenných zvieratách.